0News

Articles | Kulturalne

Articles: Spacer po Ratajach - z przewodnikiem

Contributed by krzysztofsz on Jan 09, 2016 - 05:29 PM

Kulturalne

Picture 0 for Spacer po Ratajach - z przewodnikiem
W sobotę można było skorzystać z oferty Grupy Przewodników PoPoznaniu.pl i udać się na spacer po Ratajach.
Dwugodzinna wycieczka rozpoczęła się przy kapliczce na ulicy Zamenhofa, przy Lidlu a zakończyła przy krzyżu na os. Oświecenia. Grupa najpierw przeszła w stronę domu Ciesielczyków przy ulicy Rataje, następnie na os. Bohaterów II Wojny Światowej, os. Armii Krajowej i przez teren przyszłego Parku Rataje oraz ulicą Piłsudskiego na os. Oświecenia.
Przewodnik, Pan Jarosław Redliński opowiadał na 10 przystankach m.in. o historii Rataj, w tym o pochodzeniu kapliczki przy Lidlu, sprowadzeniu niemieckich osadników, uprawach warzyw przez Bułgarów. Nawiązując do figurki dziewczynki z misiem przy skrzyżowaniu ulic Kruczej i Orlej wspomniał o rzeźbach plenerowych w mieście. Nie mogło zabraknąć także historii legendarnych neonów ratajskich. Przy domu kultury "Jędruś" przypomniana została słynna wizyta w tym miejscu (wówczas nosił on nazwę "Trojka") szacha Iranu w 1977 roku. W stronę os. Bohaterów II Wojny Światowej grupa przeszła wzdłuż bloku, w którym mieszkała chyba najsłynniejsza mieszkanka Rataj, aktorka Krystyna Feldman. Przy okazji Pan Jarosław wspomniał inne słynne osoby, które mieszkały na Ratajach, m.in. aktora Mariusza Sabiniewicza i piłkarza Mirosława Okońskiego. Następnie parę słów poświęcono miejscowej architekturze oraz patronom zespołu szkół salezjańskich, błogosławionej Piątce Poznańskiej. Przy kościele pw. Nawiedzenia NMP przewodnik przedstawił historię starań władz kościelnych o postawienie świątyni w tym rejonie miasta. Udając się w kierunku os. Oświecenia grupa zatrzymała się na terenie byłej fabryki domów, gdzie wspomniano historię tego miejsca oraz przypomniano o przebiegającej kiedyś w tamtym miejscu linii Średzkiej Kolei Powiatowej. Na zakończenie wycieczki przewodnik - już na os. Oświecenia - opowiedział o nazwach niektórych ulic na Ratajach.
W sobotę odbyły się dwie tury wycieczki: o 10:00 i o 14:00. W pierwszej turze uczestniczyło około 80 osób, w drugiej już 150. Niewykluczone, że wycieczka zostanie powtórzona. Uczestnictwo w spacerze było darmowe, ale można było wynagrodzić przewodnika napiwkiem.

Footnote: Źródło: informacja własna